Informační centrum pro mládež Teplice

logo

Zdařilá sobota v přírodě

22. 03. 2016 - Články -> Informace z regionu

Oddíl turistiky TJ Lokomotiva Teplice připravil pro své příznivce z Teplic a širokého okolí a zájemce z celé republiky pěkné sobotní výlety do Středohoří na rozloučení se zimou. Uspořádal svou tradiční akci „Vítání jara na Milešovce" a to již 35. ročník. Nabídl zájemcům k výběru 5 tras v délce 12, 18, 26, 36 a 50 km naší nádhernou krajinou. Počasí a vlastně i jeho předpověď ovlivnilo jeho účast, neboť dokonce trochu po ránu i sprchlo. Během dne se však vyčasilo, jen více slunéčka jsme se nedočkali.
Sešlo se celkem 128 účastníků, z toho nejvíce potěšil velký počet dětí, kterých přišlo celkem 40. Některé děti přišly v doprovodu rodičů, ale celých 30 jich dorazilo samostatně pod vedením svých učitelek ze ZŠ Maxe Švabinského v rámci Turistického oddílu mládeže TJ Lokomotiva Teplice. Nezainteresovaný si asi ani nedokáže představit náročnou práci, hlavně pořadatelek, zvládnout veškerou administrativu. Stačí jen samotné vyplnění diplomů pro 128 lidí, že? Všichni, kteří se na organizování podíleli, odvedli velmi dobrou práci. Mezi turisty z Teplic a jeho okolí, tzn. od Ústí až po Chomutov, byli účastníci i z jiných krajů a měst, namátkově Praha, Slaný, Mníšek p. Brdy, Dobříš, Cerhenice a Pečky u Kolína.
Je nutno pochválit všechny turisty za disciplinovanost v terénu. Rovnou od prezentace vyrazilo na 50 a 26 km pěšky z Teplic 19 osob. Po nich bylo autobusy na start na 18 km v Kostomlatech odvezeno 41 turistů a celý zbytek na 12 km nadvakrát do Žalan. Na vrcholku Milešovky bylo náledí, což však nikoho neodradilo. Dokonce tam někteří pobyli i dvě hodiny, jak se chlubili. Oslavoval se tam totiž i milešovský Mezinárodní den žen. Po rozplynutí oblaků byl dokonce velmi obstojný výhled ze shora do údolí na všechny strany, což se často nenaskýtá. Těžko to vylíčit písmem, to musí každý sám zažít a vidět! Že se vše dá absolvovat ve zdraví a v pohodě dokládá i věkové rozložení, protože nejstarším účastníkem byl opět 87letý člen oddílu Zbyněk Chabada z Krupky, mezi nejmladšími byl na příklad Matyášek Voith a řada dětí 1. třídy ZŠ, kde však chybí údaj roku narození. Nezapomeňme ale ani na čtyřnohé přátele/pejsky, kterých se zúčastnilo nejméně pět. Za jednoho z nich, jménem Goliáš (aniž by tak vypadal), majitelka poprosila připsat ji ho do diplomu za absolvování trasy. Byli tu už i platící pejsci, kteří dostali vlastní diplom a odměnu.
Protože letos došlo po prve od obou restaurací v Žalanech k odmítnutí konání závěru akce v jejich prostorách,
obrátili jsme se na Obecní úřad v Bořislavi o doporučení restaurace v obci a k velkému našemu překvapení jsme nebyli nejenom oslyšeni, ale bylo nám i nabídnuto místo pro ukončení akce v jejich klubovně. Starosta obce pan Navara nám vyšel vstříc s velkým pochopení a je na místě, poděkovat jemu a vedení obecního úřadu, včetně pana Kabourka, který se stará o kulturní a sportovní dění v obci za to, že 128 účastníků bylo přivítáno v čistém, kultivovaném prostředí a v teple, po absolvování poměrné chladného výletu na nejvyšší horu Středohoří. Věříme, že si těchto slov všimnou i nejméně osoby v oblasti sportu v rámci okresu.
Díky tomuto důstojnému závěru v zařízení obce, každý turista měl co chválit, byl plný humoru a na některých tvářích byli zřejmé prvé stopy pohybu v přírodě. Nejeden dokonce pochválil dobrou přípravu organizátorů, což potěší ty, kteří se plně zabývali tím, aby vše proběhlo právě k radosti účastníků a jedinou odměnou jim bylo jen pár milých slov uznání. A nespokojenci? Nějaký se najít musí, „i kdyby na chleba nebylo", jak říkali staří Čechové, že? Při dnešní technice už se někteří chlubí snímky, které pořídili na cestě a z vrcholku 837 metrů vysoké Milešovky. Jako každý rok i letos prošel příkladně trasu stálý host z Lokomotivy Ústí, bytem v obci Hrob, přítel Prokop Holý. Cestu absolvoval s francouzskými holemi, neboť je po operaci kyčlí, ale i dnes napřed v roli pořadatele zajišťoval se svou obětavou manželkou odjezd turistů na start spolu s pořadateli na kontrolách z řad členů oddílu. Samozřejmě se nepodaří pochválit všechny, ale alespoň pár příkladů uvedeno je.
Na závěr nikdo nelitoval, že nemohl posedět v restauraci při dobrém občerstvení, jak byl zvyklý, neboť tuto možnost mohl využít ve 200 m vzdálené hospodě Na Rafandě a dobře naladění pak odcházeli na vlaky odjíždějící z Bořislavi do Teplic či Lovosic ve dvouhodinových intervalech a mimo tyto časy se dvakrát otočil autobus pořadatele do Teplic přednostně pro školní děti, na které čekali v Teplicích rodiče. Dnes více než kdy jindy přišel každý domů spokojený, plný nových dojmů a nadýchaný čerstvým vzduchem z našeho Českého Středohoří.
Od příští soboty po každou další, přes celé léto, budou členové oddílu chodit dál své vlastní výlety, na kterých už budou vítat zájemce o spoluúčast jako staré známé, se kterými se dnes seznámili. Členů samotných totiž bylo celkem jen 49 ze 105 dospělých z oddílu. Dalších 79 již bylo hostů ze všech končin a nikdo je od členů nemohl rozeznat. Budou proto i dále vítání, když se rozhodnou pro společné výlety.
Turistický oddíl je vděčný a děkuje všem, kteří jakkoliv pomohli a podíleli se na zdárném zajištění celé akce. Patří k nim smluvní partner Dům dětí a mládeže v Teplicích, MěÚ Teplice, Pecud v Proboštově, Český porcelán a.s. Dubí, Teplický Deník, Informační centrum pro mládež v Teplicích, vedení ZŠ Maxe Švabinského, Radio BLANÍK, Zpravodajství iTeplice, za dopravce Kroupa, opakovaně vedení Obce Bořislav a řada dalších nejmenovaných, včetně obětavých pořadatelů z řad oddílu turistiky a jejich přátel. „Zdrávi došli" !
Za výbor oddílu turistiky TJ Lokomotiva Teplice
předseda ing. Alois Kittl.

 

 

Vložila Hana Hamplová, vedoucí ICM Teplice